Monday, January 17, 2011

Tee ise leiba!


ÖKOLEIB

Kes tahab ise leib küpsetada, siis tuleks kõigepealt osta juuretis. Kui tunnete mõnda leivaküpsetajat, siis võib küsida tema käest, kui mitte, siis müüb seda näiteks Looduspere pood. Ise ostan kõik jahud-lisandid just nimelt sealt. Peaks muidugi arvestama sellega, et poest juuretist ostes ei ole sellel veel "väge". Esimesed paar leiba ei pruugi veel väga hästi õnnestuda, aga see ei ole reegel. (Mina näiteks ei küpsetanudki esimest juuretist ära. Lisasin sooja vette juuretise ja veidi jahu, lasin hapneda/kerkida, aga ei küpsetanud seda mitte ära vaid panin külmikusse. Paari päeva  pärast võtsin juuretise uuesti välja, lisasin sooja vett, jahu, lasin kerkida ning siis juba küpsetasin. Sellise võttega lasin headel bakteritel oma töö ära teha ja paljuneda, nii et leib õnnestus juba esimesel küpsetuskorral).  

Juuretis tuleb segada suures kausis sooja veega ning lisada rukkijahu (umbes 2–3 klaasi), et tekiks paks hapukooretaoline kört. Seejärel tuleks leivanõu katta rätikuga ning lasta 12-16 tundi hapneda. Temperatuur võiks püsida 25 ja 28 kraadi vahel. Ruumis ei tohiks olla tuuletõmbust! Järgmisel päeval (12-16 tundi hiljem) tuleb leivataignast võtta umbes 5-6 supilusikat tainast (järgmiseks korraks), panna see topsiga/kausiga külmkappi ning ülejäänud taignale lisada rukkijahu, sool, suhkur, erinevad lisandid. Lisandina võib kasutada nisukliisid, päevalilleseemneid, linaseemneid, köömned, rosinaid, pekitükikesi, pähkleid või mida iganes. Kui on soovi küpsetada musta leiba, siis võiks lisada punast rukkilinnast.

Edasi tuleks vorm määrida võiga ning tainas sisse valada ja veidikeseks kerkima jätta. Seejärel ahju! Ei soovita leivas pärmi kasutada, pärm surub alla normaalset mikrofloorat, rikub meie immuunsust ning paneb seened vohama.

Leivataigen
Pärast 12 tundi hapnemist/kerkimist

No comments:

Post a Comment