Thursday, June 18, 2015

Laktoositalumatusest

Eelmisel sügisel hakkas mind vaevama pidev kõhuvalu. Panin tähele, et kõht hakkas valutama peaaegu alati pärast söömist, aga sageli ka täiesti suvalisel ajal. Kõhuvalu läks iga korraga aina hullemaks, lõpuks tekkisid nii kohutavad krambid, et olin kõveras maas ega saanud isegi tööle minna. Pöördusin perearsti poole ja palusin teha toidutalumatuse testid. Arst uuris sümptomeid, kuid kuuldes, et mind vaevab kõhukinnisus (mitte -lahtisus), siis välistas ta mõlemad talumatused. Arst käskis rohkem vett juua, liikuda ning toidupäevikut pidada.

Loe edasi:

Möödus veel paar kuud ja vaevused ainult süvenesid. Ei aidanud liitrite kaupa vee joomine, trenn ega supp/ploomid/linaseemned. Lõpuks tekkis juba krooniline kõhukinnisus, verejooksud. Hakkasin ise toidutalumatuse kohta uurima ja loobusin paariks kuuks nii gluteenist kui laktoosist. Olukord läks paremaks, aga taoline elustiil ei olnud jätkusuutlik. Ei saa ju lihtsalt igaks juhuks loobuda nii suurtest toidugruppidest. Lisaks sain teada, et kui 90% inimestel läheb toidutalumatuse tõttu kõht lahti, siis 10% väljendub see hoopiski kõhukinnisusena. Pöördusin uuesti perearsti poole ja ütlesin, et ma ei söö enam midagi peale juurikate (tuli veidi liialdada) ja olen kaotanud kümneid kilosid. Seepeale saadeti mind lõpuks gastroenteroloogi juurde, kes tegi laktoositalumatuse testi ära. Test oli positiivne.

Test ise nägi välja nii, et hommikul ei tohtinud mitte midagi süüa ega juua. Isegi nätsu ei tohtinud närida. Alguses võeti (minul võeti sõrmest) veri, fikseeriti veresuhkru näit. Seejärel anti juua soojas vees lahustatud laktoosi ja saadeti 20-ks minutiks ukse taha ootama. Hoiatati, et kõht võib lahti minna, nii et otsisin igaks juhuks lähima wc üles, aga õnneks ei läinud tarvis. Kahekümne minuti pärast võeti uuesti veri (mul võeti samast sõrmest) ning jälle tuli 20 minutit oodata. Kokku võeti verd kolm korda. 

Ühest küljest olin väga õnnelik, sest mul oli nüüd diagnoos teada, teisest küljest - tundus, et nii paljust tuleb loobuda. Piimašokolaad, kondenspiim, jäätis, kohupiim, jogurt, kohukesed, puding - kõik oli keelatud. Igat silti tuli lugeda, sest vadak/lõss/piim oli praktiliselt igas kommis, küpsises, koogis, tordis, aga ka krõpsudes, vorstis, peekonis ja isegi juurviljamahlas!   

Õnneks võin nüüd öelda, et päris kõigest loobuma ei pea. On saadaval laktoosivaba piim, hapukoor, kohupiimatuutud, jogurtid, kohukesed, jäätis, juust, toorjuust, kodujuust. Tume šokolaad on sageli laktoosivaba, samuti mitmed sefiirid, halvaad. Kui on soovi millegagi patustada, siis on apteekides saadaval ka laktaasi sisaldavad tabletid (näiteks Lacta Non või Lactrase), 30 tableti hind jääb 7.50-10 euro kanti. Tablett tuleks sisse võtta vahetult enne laktoosirikast sööki. Apteeker ütles, et mõni võtab 2, mõni lausa 5 tabletti korraga sisse, mina olen siiani ühe-kahega hakkama saanud. No comments:

Post a Comment