Tuesday, June 30, 2015

Unenäopäevik


Lugesin ükskord Merje blogi (merje.ee) ja seal oli postitus, mis rääkis unenägudest. Oo, sellel temal võin ma palju rääkida! Ma olen lapsest saadik väga eredaid ja hullumeelseid unenägusid näinud. Kõik algas sellest, et ühel öösel ärkas minu vanaema pärast südaööd üles ja tuli kontrollima, kas mul on ikka tekk kenasti peal (olin umbes 2-aastane). Ta avas toaukse ja nägi, et ma seisan võrevoodis püsti, olin täiesti vait ja vahtisin kuud. Vanaema tõmbas kiiresti kardinad ette ja pani mind magama. 

Kuna ma olen Vähi tähtkujust, siis mõjutab kuu mind väga ja lapsena olin sageli kuutõbine. Kui taevasse tõusis täiskuu, siis tuli minu toas paksud kardinad ette tõmmata, muidu läksin öösel jälle mööda korterit kondama. Ja siis need unenäod! Kui ma sõpradele või pereliikmetele enda unenägudest räägin, siis paistan vist väga häiritud psüühikaga inimene olevat: laibad, mõrvad, nõiad. Tegelikult on asi lihtsalt selles, et mulle meeldivad õudusfilmid, mõrvamüsteeriumid ja muidugi Investigation Discovery oma mõrvaritest pajatavate saadetega. Eks kõik nähtu kajastub ka minu unenägudes. Tähenduslikke unenägusid näen ka - iga kord, kui näen, et ujun (ükskõik, kas meres, tiigis või basseinis), siis olen ärgates haige. 

Aastast 2013 hakkasin pidama unenäopäevikut, kuhu kirjutan üles kõige meeldejäävamad unenäod. Mõni näide:

  
  • Mind võeti pantvangi. Kokku oli meid 2 naist ja 2 meest. Meid viidi vannituppa ja käidi aeg-ajalt piinamas. Pantvangivõtjad üritasid meid omavahel tülli ajada. Iga kord, kui nad vannituppa tulid, tõmmati ühele meist žiletiteraga sügav kriips (jalale või käele). Iga kord uuriti, et kuhu järg jäi. Ja kuigi oli tolle teise naise kord kriips kirja saada, valetas ta, et järg on minu käes. Mulle tõmmati küll jalale verine kriips, aga kuna nad teadsid, et kord oli selle naise käes, siis karistuseks lõigati tal žiletiga jalgu, käsi ja keha, nii et naine karjus. Mehed murdusid esimestena, nii et mingil hetkel olid nad kadunud (teadsime, et surnud). Järgmisel korral oli piinajatel lõvi kaasas. Sellega hoiatati meid, et me ei üritaks põgeneda. Kui mind jälle žiletiga lõiguti, ei teinud ma taaskord piiksugi, vaid kannatasin vaikides. Piinajatele meeldis, et mul oli iseloomu, nii et mind piinati kõige vähem. Järgisel korral tulid mehed žiletiga ja hakkasid naist raseerima: tal tõmmati žiletiga mööda nägu, kaela, rinnaesist. See ei olnud valus, vaid alandav. Mulle aitas! Mul polnud plaaniski lasta endal nägu raseerida (et mul tulevikus habe kasvama hakkaks? No thanks!). Avasin ukse, jooksin välja ning olingi õues! Teadsin, et olen pääsenud.   
  • Mul oli väike jänku. Jänku oli selline ebamäärane: kord oli ta želeest tehtud, kord elus jänes, kord hoopiski kasvaja minu põlve küljes. Kui jänku jäi haigeks (vaevu hingas), läksin temaga arsti juurde. Asetasin roosat värvi (karvutu) jänese laua peale ning ülbe arstitädi andis teada, et "sellise" peale pole mõtet surmasüsti raisata. Jänku külje peal oli mingi haav ja selle peal must laik/koorik, arst torkas sõrme tollest haavast sisse ja keerutas sõrme edasi-tagasi. Mul vajus suu ammuli, ma kargasin toolilt püsti ja kartsin, et jänesel on valus. Siis sain aga aru, et see ei ole elus loomake. Ta on želeest tehtud. Järgmisel päeval vaatasin enda põlve: sinna oli tekkinud väike armike (ehk siis jänku oligi olnud kasvaja minu põlve küljes). 
  • Mul lõigati mingil põhjusel ära parem jalg (allpool põlve) ning õmmeldi siis tagasi. Operatsiooni eesmärgiks oli kas veresoonte tugevdamine või vereringe parandamine. Õmblused olid tehtud musta niidiga, nii et need olid näha. Ainus mure oli selles, et arstidel jäi niidist puudu, nii et veerand jalga jäi korralikult kinni õmblemata. Iga kord, kui ma püsti tõusin ja kõndisin, siis kolksus luu vastu luud.
  • Põgenesime õega nädalaks soojale maale. Sättisime end hotellituppa sisse ja otsustasime ujuma minna. Mul olid jalas mustad legginsid, aga ma ei viitsinud neid jalast ära võtta, niisiis panin päikesekaitsekreemi legginsite peale. Järsku taipasin, et võtan ujudes legginsid ära. Ei jäänud muud üle, kui kreemised legginsid kiiresti ära pesta ja rõdule kuivama riputada. Kõrvalrõdul oli kuulda purjus ameeriklaste lällamist. Õde tahtis ka tollele peole minna, aga ma keelasin. Kreemitasin jalad ära ja me läksime hoopiski ujuma. Kui ma järgmine kord rõdule läksin, piilusin üle rõduääre. Rõdu all seisis vann ja vanni sees oli naise laip. Tema pärani silmad vaatasid minu/taeva poole. Naine oli hästi ilus: noor, sale, blond, hoolitsetud ja isegi surnuna ülikaunis. Teadsin, et meie naabrid (noored ameerika noormehed) olid ta tapnud ja kui minu õde oleks tollele peole läinud, siis oleks hoopis tema selles vannis lõpetanud. Ühtäkki hakati naaberrõdult vanni sisse vett valama. Sain aru, mis oli juhtunud: nad tahtsid mõrva uppumiseks lavastada.   

Hiljuti sattusin sellisele lehele nagu http://www.arengutee.com/unejooga.html ja seal oli kirjas, et on olemas kolme erinevat tüüpi unenägusid:

Sansaaralised ehk karmalised  unenäod
Uned, mida enamik meist näeb, on sansaaralised unenäod, mis tekivad karmalistest jälgedest (iga tegu, ükskõik kas psüühiline, füüsiline või verbaalne, mille isik sooritab, jätab jälje selle indiviidi meeleolu voogu). Nende unenägude tähendus on see, mille me ise nendesse oma meeleseisundis paneme. Nendes unenägudes on sisu kirjutajaks unenägija ise. Sama kehtib ka ärkveloleku ajal ning see teeb tähenduslikud uned tähtsusetuks. 
  
Selguse-unenäod
Kui unenägude nägemises on tehtud edusamme, muutuvad unenäod selgemaks ning üksikasjalikumaks ning suurem osa nähtud unenäost jääb mingiks ajaks või alatiseks meelde. See tuleneb unenägija meeleseisundist, mis seisneb suuremas teadvusel olekus, mis tekib, kui meel ja praana on tasakaalus. Selgusunenäos on  unenägija stabiilne. Selgusunenägusid näevad aeg-ajalt kõik, kuid need ei ole tavalised ega avaldu stabiilselt. Unenägudes avaldunud informatsiooni saab kasutada tulevikusündmuste teadasaamiseks. Seda vaid juhul, kui tegemist on ikka selgusunenäoga, vastasel juhul ei ole unenägu unenägijale mitte informatsiooni andjaks, vaid tema enda meele peegelduseks. 

Puhta valguse unenäod
Seesuguseid unenägusid näevad regulaarselt need, kes on „kaugemale jõudnud".  Puhta valguse unenägu on seisund, kus unenägija jääb meele loomusesse. Puhas valguse seisund on seisund, mis on vaba unenägudest, mõtetest ja kujutistest. 


Ja milliseid unenägusid siis teie näete? 

No comments:

Post a Comment