Friday, July 24, 2015

Ekstreemsed ihnuskoid


Rääkisime paar päeva tagasi õega raha säästmisest ja kogumisest ning mul tuli kohe meelde sari, mis kunagi TLC pealt jooksis (Extreme cheapskates). Igas saates näidati inimesi, kes jagasid tarkuseteri, kuidas raha säästa. Ma olen absoluutselt säästmise ja taaskasutuse poolt ja mulle ei meeldi ressursside raiskamine, sest ma tean, kui paljud inimesed kannatavad puuduse käes. Mul ei põle kunagi lambid, kui mind toas ei ole. Isegi kui ma olen toas, ei pea lamp alati põlema. Ma ei lase hammaste pesemise ajal kraaniveel joosta, ei lase kunagi vanni ääreni täis, taaskasutan kilekotte ja taarat, pool minu mööblist on ostetud kasutatuna müügiportaalidest, ma ei raiska toitu, jne. Aga midagi nii ekstreemset nagu saates näidatakse, ei oleks ma vist nõus tegema. 

No näiteks näidati seal üht ameeriklannat (kes on miljonär), aga ta pissib purki, et wc-s vett mitte kulutada. Idee on iseenesest suurepärane, sest pissid 5-6 korda päevas, iga kord tõmbad paagitäie vett peale - milline raiskamine :) Tema korjab uriini purki ja valab selle väetiseks lillepeenrasse. Aga see ei ole veel midagi võrreldes teise naisega, kes elab New Yorgis. Tema küll kasutab wc-s vett, aga ei kasuta wc-paberit. Selle asemel on tal veega täidetud pritspudel, et end puhtaks kasida. Riideid ei ole ta ostnud juba viimased 8 aastat, kannab enda noorusaja hilpe. Kuna ta võttis kaalust alla, siis püsivad 12 aastat tagasi soetatud püksid jalas kirjaklambri abil. Aluspükse on tal kaks paari, kulunud sokid leidis prügikastist. Ta ei osta šampoone, dušigeele, pesupulbrit, tampoone, raseerijaid, seepe, sest korjab testreid ning kasutab ainult neid. Ta ei pese enda riideid pesumasinas - kui läheb duši alla, siis viskab riided lihtsalt vanni sisse ja küll need puhtamaks saavad. Loomulikult ei käi ta ilusalongides, juukseid lõikab ise ja kamm on tal ülikooli aegadest (aga mitte tema enda oma, sõbranna tahtis selle prügikasti visata, tema korjas üles). Toidule ta ka raha ei rasika, sest eksisteerib selline asi nagu dumpster-diving ehk siis toitu õngitsetakse prügikastist. Ja isegi see naine ei ole kõige ekstreemsem ihnuskoi...

Saates oli üks pere, kes istub igal õhtul autosse ja nad lähevad süüa "otsima". Sõidavad mööda teed ja otsivad roadkill-e (allaaetud loomi). Ema keedab laibakestest mõnusa roa ja loomakasukatest õmbleb nunnud kotid ja rahakotid. Siis veel pere, kes ei kasuta wc-paberit, sest see on ilge raiskamine. Selle asemel kasutavad nad lappe (vanad rätikud, linad, tekikotid). Aga ega neid lappe pärast kasutust ära ei visata, oh ei, need lähevad pesumasinasse ja neid kasutatakse üha uuesti ja uuesti... 

Kui neid lugusid vaadata, siis ei tundugi lampide kustutamine, vee kinni keeramine ja kilekottide taaskasutamine ületamatu raskusena või kuidas? 

1 comment:

  1. USUN, ET SAATE JAOKS saavad nad raha, et võimalikult ekstreemset pläma ajada,kuigi osa tegevusi on isegi mõeldavad.Minu ema ei pese voolava veega nõusid, vaid nõudepesuvesi on tal ämbriga WC poti juures...Enamus on haiged ekstreemsused ega aita tegelikult perekonna eelarvet sugugi.Nad ei saa sellest muidugi ise aru.Vanematelt pärisin sarnaseid veidrusi hulgim, aga kui need järele jätsin , ei muutunud rahakotis suurt midagi.

    ReplyDelete