Tuesday, July 14, 2015

Väike muuseumieri: Kuhu Tallinnas minna?

Lugesin kuskilt, et Eestis tekib praegusel ajal uusi muuseume nagu seeni pärast vihma. Täiesti nõus - olen enda arust kõik muuseumid läbi käinud, aga siis avatakse jälle miskit uut. On huvitavaid muuseume, on veidi igavamaid muuseume ja on selliseid, kuhu tahaks ikka ja jälle minna. Siinkohal tutvustan mõnda erilisemat kohta, kuhu soovitan sellel suvel Tallinnas "sattuda". Ei tea, kas asi on minus, aga mind tõmbavad igasugused maa-alused käigud, keskaegsed kloostrid, lagunenud varemed... Ühesõnaga rikka ajalooga paigad, mitte niivõrd uued ehitised, kuhu on uus ekspositsioon sisse toodud. 

Patarei vangla

Üks võimalus on osta pilet ja ise ringi kolada. Kahjuks ei ole seal mitte ühtegi infokillukest, nii et ega palju aru ei saa, millises ruumis või osakonnas parasjagu viibid. Samuti jäävad kuulmata kõik need põnevad lood, mis vangimüüride vahel aset leidnud. Teine võimalus on palgata giid (suurema seltskonnaga tuleb küllaltki taskukohane hind), giidiga pääseb ka muidu suletud osadesse. 


Bastionikäigud

Bastionikäikudesse tuleb kindlasti eelnevalt registreeruda (telefoni või meili teel), sest sinna pääseb ainult giidi saatel. Ingeri bastionis võetakse ette ajarännak: aastast 2010 liigutakse tagasi 17.sajandisse (mil bastionid ehitati). 90.ndate ruumis näeb kodutuid, kes käikudes peaaegu 15 aastat elasid, 80.ndate ruumis punkareid, kes seal aega veetmas käisid, veel näeb II maailmasõjaaegset pommivarjendit (võimalik vaadata ka filmi märtsipommitamisest), jne. Ajarännak jaguneb kaheks osaks: minevik ja tulevik. Pärast ekskursiooni on võimalik ajarongiga sõita ka "tulevikku". Rongisõit kestab umbes 5 minutit, rong sõidab küllaltki aeglaselt ja sageli on kuulda sel teemal nurinaid. Rong jõuab Rootsi bastioni ette, aga sinna sisse ei pääse - esiteks ei ole käigud korda tehtud ja teiseks elavad seal Euroopa koopaämblikud, kes kasvavad 5-6 cm pikkuseks ja on Eestis küllaltki haruldased. Ekskursioon lõpeb lühikese videoga Tallinna tulevikust.   Dominiiklaste klooster

Dominiiklaste kloostriga on paraku selline häda, et mõnikord on see avatud, siis jälle aastaid suletud. Praegu on see õnneks (küll ainult suvehooajaks) avatud, nii et kel vähegi huvi, peaks kiirustama. Kloostris on haruldane energiasammas - kui selle all seista, siis pidi tundma energiavoogu ja mõtete selginemist. Huvitav on ka see, et tegin parasjagu meie seltskonnast pilti - kõigi näod ja kehad jäid udused, ainus, kes jäi pildile teravalt, oli energiasamba all seisnud kolleeg. Ei tea, kas juhus või normaalsus, aga lihtsalt tähelepanek.  


Pirita klooster

Pirita klooster on ka minu teada avatud ainult suvehooajal. Paraku on kloostrist järel ainult varemed, nii et ega seal paljust aru ei saa (kes ei ole eelnevalt kloostriplaaniga tutvunud). Sellegipoolest on seal huvitav ja isegi rahustav jalutada. Pealegi olevat kuskil Pirita kloostri juures salakäik vanalinna. Kel rohkem aega, võib ju mööda keldreid kolada :)

No comments:

Post a Comment