Tuesday, September 15, 2015

Kõige ilusam enesetapp


1.mail 1947.a. hüppas 23-aastane Evelyn McHale alla Empire State Buildingu 86-korruselt. Tema keha maandus limusiinikatusele, purustades aknad ning lömastades auto. Limusiinijuht pääses eluga tänu sellele, et oli parasjagu apteegis. Möödujad olid šokis, kuid üks algaja fotograaf (Robert Wiles) tegi sellest foto, mis pakub kõneainet siiani. Fotot vaadates tundub, et noor naine pikutab või poseerib autokatusel, paraku on tegu siiski elutu kehaga. Seda on nimetatud kõige ilusamaks enesetapuks ajaloos, kuigi sõnad "ilus" ja "enesetapp" samas lauses mõjuvad õõvastavalt.

Keegi ei tea, miks naine alla hüppas. Ta oli kihlatud (pidi järgmisel kuul abielluma) ning eelmisel päeval olid nad tähistanud kihlatu 24.ndat sünnipäeva. Pärast sünnipäevapidu sõitis naine rongiga tagasi enda kodulinna, ostis pileti Empire State Buildingu vaateplatvormile ning hüppas alla. Ta jättis katusele enda mantli, käekoti (mille seest leiti raha, meigikomplekt ning fotod) ning hüvastijätukirja. Kirjas seisis, et temast ei saaks iialgi head abikaasat ning et ta on samasugune, nagu tema ema.  Ta ei tahtnud, et keegi ühtki osa tema kehast näeks ning nõudis tuhastamist. Samuti ei tahtnud ta mäletusteenistust ega koosviibimist enda auks.

Kui kihlatu juhtunust kuulis, oli ta šokis, sest tema arvates oli naisel kõik korras. Arvatakse, et tegelikult põdes Evelyn depressiooni, ehk isegi mõnda vaimuhaigust (tema ema jättis vaimuhaiguse tõttu maha enda 7 last). Pere täitis Evelyni soovi ning tuhastas ta. Seega ei ole naisel hauda või hauakivi. Tänapäeval pidavat vaateplatvormil kummitama. Kummitus näitab end üksikutele naistele, vahetab nendega paar sõna ning hüppab seejärel alla. Evelyni kihlatu ei abiellunud kunagi.

* * *
Mõned aastad tagasi hüppas meie majas ka üks tüdruk rõdult alla. Ta oli 16-aastane, armus klassikaaslasesse, kes tema poole ei vaadanud ning tüdruk põdes seetõttu depressiooni ja tarvitas antidepressante. Nad elasid emaga kahekesi, seejuures küllaltki vaeselt, emal oli mitu töökohta. Ühel hommikul läks ema tööle, tütar läks rahulikult duši alla, pani selga t-särgi, neelas rahusteid, asetas tabureti rõdule ning hüppas 9.ndalt korruselt alla. Samal hommikul läksin venda äratama ja tahtsin ribikardinad eest tõmmata (nagu ma igal hommikul olin seda teinud). Miskipärast mõtlesin ümber, lasin vennal kauem magada. Kui ma oleksin ribikad eest tõmmanud, oleksin tõenäoliselt saanud pikaks ajaks trauma, sest see tüdruk lamas sel hetkel veel seal. 

Emotsionaalse toe telefon:  6558088 E-P 19.00 - 07.00

Psühholoogilise kriisiabi telefon  6314300 E-R 9.00-20.00

No comments:

Post a Comment