Friday, February 5, 2016

Vastlapäeva eriPaistab, et vastlaliug jääb sel aastal ära, sest lund ei ole. See aga ei tähenda, et vastlapäev tuleks tähistamata jätta. Vastlakuklid, vurri keerutamine ja erinevad mängud toovad halli ja masendavasse veebruarikuuse veidigi vaheldust. Tänapäeval ei ole mingit vajadust ise kukleid küpsetada, valmistooted on igas poes olemas. Kes eriti laisk, siis ostab kohe valmis vastlakuklid, siis jääb igasugune vahukoorega mässamine ka ära. Kes aga sel aastal eriti tubli tahab olla, siis lisan siia ühe lihtsa kuklite retsepti. Olen ka gluteenivabu kuklikesi küpsetanud, aga need ei kerki muidugi nii kohevaks kui nisujahuga kuklid. Mulle maitsevad, aga nisujahu-fännidest külalistele on ehk veidi võõra meki või liiga teistsuguse tekstuuriga. 

Meelelahutuse poole pealt võib näiteks proovida vurri keerutada. Jällegi - kes siis tänapäeval seda seasääreluust tegema hakkab! Õmblustarvikute karbist tuleks lihtsalt leida üks suurem kahe auguga nööp, tugev nöör läbi aukude ajada ja vurr ongi valmis! (Täpsem õpetus postituse lõpus). Mina otsustasin sel aastal pere kokku kutsuda ja igasuguseid mänge mängida: vurri keerutamine, värviliste nööpide sorteerimine, vahukoore vahustamine, jne. Kuidagi tuleb ju tüütu talv üle elada...

DIY vastlakuklid: 8 dl jahu
2,5 dl piima
1 dl suhkrut
100 g pehmet võid
25 g pärmi
0,5 tl soola
1 tl purustatud kardemoni
1 tl vanillipulbrit

* Soojenda piim käesoojaks.
* Sega pärm, suhkur, sool, kardemon, vanillisuhkur.
* Sega vähehaaval juurde piim.
* Lisa vähehaaval pehme (toasoe) või ning seejärel jahu.
* Sõtku tainast mõni minut, kuni see lööb käte vahelt lahti.
* Kata kauss rätikuga ja lase tunnike kerkida.
* Sega ühtlaseks. Sõtku.
* Vormi ümmargused kuklikesed.
* Pintselda klopitud munaga, lase plaadil 10 minutit kerkida.
* Küpseta umbes 15-20 minutit (200c)

Vastlakuklite jaoks tuleks kuklil kuppel maha lõigata, kukkel seest veidi õõnsamaks nokkida, täita see kõigepealt moosiga, seejärel vahukoorega ning lõpetuseks peale kuppel ja tuhksuhkur! 

Nööbivurri tegemine: 

*   Leia suurem nööpi, soovitavalt kahe auguga. 
*   Võta jupp lõnga, mis oleks piisavalt tugev, et vurritamine üle elada. (Niit on selleks liiga peenike, aga minu fotol olev pael kindlasti liiga jäme). 
*   Aja pael aukudest läbi ning sõlmi otsad kinni. 
*   Nööp peab alustades asuma paela keskel. 
*   Nüüd tuleb pael keerdu saada - selle jaoks tuleb vurri keerutada, kuni pael hakkab sõrmi veidi soonima. 
*  Lõpuks saabki vurri keerutama hakata - aja käsi lahku ja kokku, nii et kord tõmbub nöör pingule, seejärel lõtvub. Netis leiab täpsemaid videoid ja õpetusi! 


No comments:

Post a Comment