Friday, April 22, 2016

Tallinna kirbuturgude ülevaade - kuhu ostma/müüma minna?

Olen nüüdseks umbes 5-6 aastat erinevaid kirbuturge külastanud. Põhiliselt müüjana, aga eks müümise kõrvalt teen ise ka alati kirbukale tiiru peale. Miks ma kirbuturgudel käin? Esiteks muidugi, et üleliigsetest asjadest lahti saada. Kui kappi koguneb riideid, mida enam ei kanna, nõusid, mida enam ei kasuta, kosmeetikat, mida olen kingituseks saanud, aga minu nahale ei sobi, jalanõusid, mida mõtlesin, et ehk kunagi hakkan kandma, jne - siis ei ole ju mõtet neid ära visata. Seega teine põhjus on raha teenimine - rikkaks ei saa, aga pigem krõbisev rahakotis, kui nodi nurkades ja sahtlites. Kolmandaks muidugi  see emotsioon, mida kirbuturg annab. Külastajad tunnevad sind juba ära, on rõõmsad, et oled jälle platsis. Paljudel on kindlasti tekkinud enda kindel klientuur - maitsed on sarnased või rõivasuurus sama. Ja neljandaks - kui teed kirbuturule tiiru peale, siis leiad kindlasti ka endale meelepäraseid asju - seda hea hinnaga ja puhta südametunnistusega, et oled toetanud taaskasutust (kuigi õigem termin selle kohta on uuskasutus). 

Minu lemmikud kirbuturud Tallinnas: 1. Telliskivi kirbuturg 
Absoluutne lemmik! Väga palju müüjaid, väga palju huvitavat kaupa ja mis müüjate jaoks peamine - alati väga palju ostjaid. Kui ma ei eksi, siis iga kord külastab kirbuturgu 1000-2000 inimest! Sõltub kindlasti ilmast (lume ja vihmaga jäävad paljud potensiaalsed ostjad hoopiski koju telekat vaatama), aastaajast (näiteks suvel on paljud inimesed maal), palgapäevast (enne palgapäeva on oste vähem, tingimist rohkem), tähtpäevadest, jne. Iga kord on müümas umbes sadakond müüjat, nii et kaubavalik on tõepoolest seinast seina. 

Kõige rohkem rõõmustab mind see, kui inimene leiab minu käest asja, mida ta on aastaid otsinud. Neid juhtumeid on mul olnud küll ja küll. Mõni otsib puuduvaid kruuse serviisist, lemmikkõrvarõnga kadunud paarilist, lõhna, mida enam ei toodeta, raamatut, mis on kaupluses läbimüüdud. Ja siis ta tänab sind ja tänab saatust, et teie teed ristusid ning te just sel päeval mõlemad kirbuturule juhtusite tulema - sina müüma ning tema ostma. 

Telliskivi kirbuturg toimub 1 kord nädalas (laupäeviti) ning aadressiks on Telliskivi 60 A (Telliskivi loomelinnak). Laud maksab 10 eurot, kaupa saab müüa 10.00-15.00. Suvehooajal on müügilauad toodud õue, talvisel ajal toimub müük siseruumides. 2. MEGA kirbukas (hetkel ainult Viimsis, kesklinna oma otsib uut kohta!) 
Mega kirbukas on kõige värskem kirbukas, mille olen avastanud. See on veidi teist tüüpi (iseteenindav). Sa ei müü enda kaupa mitte ise, vaid seda teeb sinu eest pood. Sina lisad igale esemele sildi toote hinnaga ning pood müüb. Müügiboksi võib üürida päevaks, nädalaks, kaheks nädalaks või kuuks. Näiteks suur boks sisaldab riiuleid ja stanget riietele ning selle kuutasuks on 60 eurot. Asju võib pidevalt juurde tuua. Ostuperioodi lõpus tuleb enda asjadele järgi minna ning müüdud esemete eest makstakse välja tasu. 

Asukoht on suurepärane - sadamas (Merekeskus), seega on koht väga poplaarne ka turistide seas (eriti soomlaste hulgas). Kes tunneb soomlaste maitset, sellel on eelis - tooge aga kaupa, mis neile peale läheb ja raha tuleb ludinal! Eesti inimene käib otseloomulikult ka seal poodlemas, nii et ideaalne variant! Poest saab turvaelemente, mida riietele varguste kaitseks kinnitada ning kohapeal on olemas riidepuud. Samuti on poes videovalve. Lastele on mõeldud armas mängunurgake ning samas on ka proovikabiin. Sisse pääseb Linnahalli poolt (2.korrus).
3. Kodu kirbukas 

Kodu kirbukas olen küll veidi pettunud, aga lisan ta top 3-e, sest külastajaid käib seal palju, kirbukal on toimiv FB konto, kuhu lisatakse pidevalt uusi fotosid müüdavast kaubast ja asukoht on hea, nii et müümiseks üsna sobiv koht. Taas on tegu iseteenindava kirbuturuga ehk siis viid kauba kohale ja seda hakatakse sinu eest müüma.

Miks olen pettunud? Osad asjad läksid kaduma - näiteks karp uute šampusepokaalidega. Ei suuda ette kujutada kuidas sai keegi sellega lihtsalt poest välja jalutada... Veel võeti minu riiulilt kõrvaklapid, tehti neist FB lehele fotod, kuid asju minu riiulile tagasi ei pandud. Nii need jäidki poodi (vitriini taha). Mis veel? Palusin neil alles jätta müüdud toodete sildid ning kui nendel oleva summa kokku lugesin, siis sain suurema summa kui mulle välja makstud oli. Ühesõnaga - miinuseid oli, aga ei välista, et annan neile teise võimaluse. Kodu kirbukas asub "Lille" peatuses, Sõle  tänaval. 
No comments:

Post a Comment