Tuesday, October 25, 2016

Ohutum alternatiiv Fairyle


Olin pikka aega suur Fairy fänn. Nõusid pesi hästi, vahutas korralikult, jagus kauaks. Kui ma kuulsin, et tegelikult peaks pärast Fairy kasutamist nõusid lausa 22 korda loputama (et Fairy jäägid eemaldada ja neid mitte sisse süüa), siis sain aru, et see pole päris õige asi. 

Netis surfates tuli välja, et pooli koostisaineid pole Fairy pudelil üles loetletudki. Neid tuleb hoopis otsida ohutuskaardilt (mille võib netist ka leida). Loomulikult on koostisainete nimistusse lisatud sellised keerulised sõnad nagu  benzisothiazolinone, fenoksüetanool, hexyl cinnamal, linalool, jne. Tavainimesele ei ütle need aga midagi.

Kui teha kiire lühikokkuvõte, siis on nende ainete järel sellised selgitused: "ärritav toime", "võib põhjustada allergilisi reaktsioone", "sissehingamisel ning kokkupuutel nahaga kahjulik", "ei tohiks sisse hingata", "mõjub halvasti silmadele", "ohtlik keskkonnale", "veeorganismidele mürgine".  Muuhulgas on ohutuskaardil kirjas, et "Peale iga kasutamist käed korralikult loputada ja kuivatada" ning "Enne ja peale pikemaajalist kasutamist kasutada kätehooldusvahendeid". Ei midagi positiivset. 

Fairys sisalduvad mürgised ained, mis ei lagune, jõuavad lõpuks põhjavette. Kalad ja muud vee-elukad surevad või muutuvad söögikõlbmatuks. Kui inimene elab maal ning valab nõudepesuvee enda peenrasse, siis jõuab see kõik talle varsti kartulite-porganditega toidulauale. 


Ökopoodides on kindlasti olemas ohutumaid alternatiive Fairyle, aga enne ostmist tuleks jällegi silte väga hoolikalt uurida, et mitte petta saada. Mina olen leidnud endale ja keskkonnale ohutu nõudepesuvahendi firmalt Coral-Club (Koralliklubi). Toode Alive D (dishwashing) on mõeldud allergikutele, astmaatikutele, ülitundlikkusega inimestele. Ei põhjusta hingaisteede ega naha ärritust, ei kuivata käsi. Ei sisalda naftasaadusi, boraate, fosfaate, fosfonaate, optilisi valgendajaid, kunstlikke lõhna- ega värvaineid. Toode laguneb lühikese aja jooksul neutraalseteks anorgaanilisteks ühenditeks, mis on inimesele ja keskkonnale ohutud.  Pudel peaaegu liiter, tegu kontsentraadiga ning jagub väga pikaks ajaks. Hind umbes 12 eurot. 


Samuti on saadaval kodupuhastusvahendid, mis on taimse päritoluga (tensiidid rapsist, odrast, kookospähklist, peedist). 100 % looduslikud komponendid ja 100 % biolagunevad. Näiteks toode Alive A (all-purpose) on universaalne ning sobib kõikide pindade pesemiseks. Tegu on kontsentraadiga ning ühest pudelist saab kokku 5 pudelit valmisainet. See tähendab seda, et pritspudelisse tuleks valada 1 osa Alive A-d (vähem kui veerand pritspudelist) ning peale valada puhast vett. Toode on kasutusvalmis. Saab puhtaks köögi töötasapinna, külmiku, pliidi, valamu, mööbli, peeglid, aknad, plaadid, jne. Kui valada veidi ainet põrandapesuvette, siis saab puhtaks ka põrandad. Hind umbes 12 eurot. 

1 comment:

  1. Mina kasutan Fairy asemel Earth Friendly Products nõudepesuvahendit, mis on greibilõhnaline. Saadaval nt Prismades ja jätkub samuti väääga kauaks.

    ReplyDelete